Kızmayın İskender Pala’ya!

İskender Pala  5 Ocak 2010 tarihinde bir yazı yazdı.

İskender Pala 14 Şubat 2012 tarihinde bir başka yazı daha yazdı.

5 Ocak yazısına Dündar Müftüoğlu, İhsan Ata, Ergün Işıldar, Arif Akkaya, Kemal Kocatürk, Ertuğrul Timur, Can Doğan, Hülya Karakaş, Nedim Saban, Şakir Gürzumar  karşı yazılar yazdılar.

14 Şubat yazısına karşı şu ana dek TEB bir bildiri yayımladı, Mustafa Demirkanlı, Metin Boran, Orhan Alkaya, Arda Aydın yazı yazdı, twitter’da da “twit atılıyor”. 

İskender Pala 14 Şubat yazısında “Belki hatırlayacaksınız, bundan iki yıl kadar evvel Şehir Tiyatroları'nın özelleştirilmesi gerektiğine dair yazdığım bir yazı üzerine özel tiyatro mensupları bana hak verirken, bütün ödenekli tiyatro "emekçi"lerinin sinir uçları harekete geçmiş, beni sanat düşmanı ilan etmişlerdi. Muhtemelen şimdi de öyle bir kampanya yapacaklardır (Şimdiden gülmeye hazır olun yani!..).demiş. Yani “gülünecek” bir iş yaptığının farkında. Hep beraber gülelim istiyor. Ben  iki yazıdan derleme yaptım  kahkahanız artsın diye.


 “Devlet eliyle maaşlı sanatçılara tiyatro yaptırma âdetinin son güçlü örneği de Sovyetler Birliği ile birlikte çöktü.” (5 Ocak)  “…. Sonuçta, on yıl sonra şehirdeki bütün tiyatrolar özel tiyatrolar gibi sanat üretmeye başlar.” (5 Ocak)
“Çünkü dünyanın her yerinde ödenekli tiyatroların görevi klasik eserlere ve ulusal kültüre yönelik repertuar oluşturarak insanlığın yararına özgürce sanat üreterek toplumsal eleştiri yapabilmektir. Devlete ait tiyatrolar, hemen her ülkede bu amaçla kurulup desteklenir ve hatta büyük yatırımlar yapar.” (14 Şubat)
DÜNYADA DEVLETE AİT/ÖDENEKLİ TİYATROLAR VARMIŞ. HATTA ONLARA BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILIRMIŞ, ONLAR DA ÖZGÜRCE SANAT ÜRETEREK TOPLUMSAL ELEŞTİRİ YAPARLARMIŞ. İSKENDER PALA İKİ YILDA GERÇEĞİ GÖRMÜŞ, SİZ NİYE KIZIYORSUNUZ, 5 OCAK’TA ONA HAK VERENLERDEN MİYDİNİZ?

Ben iktidar veya yönetimin tiyatroya karışmaması gerektiğinden, ideoloji ile sanatın ayrışmasından yanayım.”(5 Şubat) “Nitekim dünyanın bütün ülkelerinde artık yerel ve merkezî yönetimler tiyatrolara eşit uzaklıkta durmaktadırlar. Güdümlü bir tiyatro özgür olmaz çünkü.” (5 Ocak) “Bu hükümet tiyatroları emirle sanat icra eden memur sanatçılık düşüncesinden arındırabilir” (5 Ocak) “Tiyatroları dönüştürecek bir Kültür Bakanı aranıyor?” (5 Ocak)
Sayın Başbakan'ın güven ve iltiması sayesinde AK Parti'li kadrolar tarafından daima itibar gördü, toplantılara çağrıldı, akıl danışıldı veya sunuculuk yaptı. Sayın Başbakan'ın himayesi ile halen ATV'nin icra kurulu üyesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Sanat danışmanı, Kenan Işık dostumuz kimlerden yana acaba?”(14 Şubat)
 5 OCAK’TA HÜKÜMET VE KÜLTÜR BAKANI DURUMA EL ATSIN İSTEMİŞTİ, ŞİMDİ İBBŞT’NIN KÜLTÜR SANAT DANIŞMANI DURUMA EL KOYSUN İSTİYOR! GELECEK YAZIDA GENEL MÜDÜRDEN RİCACI OLACAK HERHALDE! SONRA MÜDÜR  SONRA ŞEF SONRA… HEM İSKENDER PALA “DOSTUNU”  MERAK ETMİŞ, KIZACAK NE VAR BUNDA!

Bu durum, özel tiyatrolarında ayakta kalmaya çalışan diğer sanatçılar için haksız rekabet ortamı yaratmaz mı?” (5 Ocak) “Sonuçta, on yıl sonra şehirdeki bütün tiyatrolar özel tiyatrolar gibi sanat üretmeye başlar” (5 Ocak)
Yoksa sanattan uzak ve sığ konuları topluma cinsellik ve erotik soslarla yutturmaya çalışan işletmeler açmak devlet veya belediyelerin görevleri arasında değildir. Dünyanın her yerinde özel teşebbüs bu maksatla -adı tiyatro olsun veya olmasın- faaliyet gösterir. Böylece isteyen seyirci parasını pahalı pahalı ödeyip bu gösteri ve oyunlara gider.” (14 Şubat) “Nitekim özel tiyatrolar Günlük Müstehcen Sırlar'dan daha kalitelisini üretmektedirler” (14 Şubat)
 İSKENDER PALA ŞEHİRDEKİ TÜM TİYATROLAR ÖZEL OLSUN VE ONLAR GİBİ SANAT ÜRETİLSİN  İSTİYOR. DÜNYANIN HER YERİNDE ÖZEL TEŞEBBÜS BU MAKSATLA(YANİ CİNSELLİK VE EROTİK SOSLU GÖSTERİLER) FAALİYET GÖSTERİRMİŞ, HEM DE DAHA KALİTELİSİNİ YAPIYORMUŞ. İSKENDER PALA “KALİTELİ MÜSTEHCENLİK”TEN  ANLIYOR! ÖDENEKLİ TİYATROLAR DA “UZMAN” KULLANARAK KALİTELİ “İŞLER”(!)  YAPSA  MEMNUN OLUR MU? ANLAMIŞ OLDUK  Kİ ÖZEL SEKTÖR YAPARSA İSKENDER PALA,  MÜSTEHCENLİĞE KARŞI DEĞİL, KALİTELİSİ YAPILSIN, HAKSIZ REKABET BİTSİN, PARASINI ÖDEYEBİLEN SEYRETSİN İSTİYOR. NEDEN KIZIYORSUNUZ Kİ?

 “Bu dediğim, düpedüz, vergilerimizle üretilen oyunların sanat olmadığı veya bize sanat diye bayağılıkların yutturulmaya çalışıldığıyla alakalı.” (14 Şubat) “buna devlet parasıyla bayağılıktan başka ne denir?” (14 Şubat)
 VERGİLERİMİZLE  SANAT ÜRETİLMELİYMİŞ.  VERGİ VERMEKTEN ANASI AĞLAYAN ÖZEL TİYATROLAR DAHA KALİTELİ MÜSTEHCENLİK YAPIYOR  DEDİĞİNE GÖRE  İSKENDER  PALA, ÖDENEN VERGİLERİN KALİTELİ MÜSTEHCENLİĞE  HARCANMASINI  İSTİYOR, NİYE  KIZIYORSUNUZ?

Onlar, sırtlarını bir yere dayamadıkları için hayatta kalabilmek adına tabanları terleyesiye kadar gece gündüz çalışırken ödeneklilerin bunca lüks içinde olması, üstüne üstlük bir de böyle bayağı oyunlarla amaçlarından sapıp halkı kandırmaları reva mı?” (14 Şubat)
 TİYATRO YAPARAK DA LÜKS İÇİNDE YAŞANIRMIŞ! HİÇ DEĞİLSE BİR KISIM TİYATROCU “KURTULMUŞ”. REKABET KALKINCA(?) ÖZEL TİYATROLAR DA LÜKS İÇİNDE YAŞASIN KİMSE  HAYATTA KALABİLMEK ADINA TABANLARI TERLEYİSİYE KADAR GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMASIN İSTİYOR.  KIZMAYIN İSKENDER  PALA’YA.

 “Lakin Belediye canibinde "Bu tiyatrocularla uğraşmayın, ne bulaşın, ne üzerinize sıçratın, istediklerini verip şerlerinden emin olun!" fısıltıları yaygınmış.” (14 Şubat)
 “BELEDİYE CANİBİ” TİYATROCULARDAN ÇEKİNİYORMUŞ! “TİYATRONUN GÜCÜ” BUNDAN DAHA İYİ NASIL ANLATILIR? SİZ DE KALKMIŞ KIZIYORSUNUZ İSKENDER PALA’YA.

Kenan Işık iyi bir dosttur. Sohbetinden her zaman lezzet almış, entelektüel kimliğinden haz duymuşumdur. Şimdi yazacaklarımı bir dostluğun gereği; samimi bir eleştiri kabul edeceğinden şüphem yok. Sayın Başbakan'ın güven ve iltiması sayesinde AK Parti'li kadrolar tarafından daima itibar gördü, toplantılara çağrıldı, akıl danışıldı veya sunuculuk yaptı. Sayın Başbakan'ın himayesi ile halen ATV'nin icra kurulu üyesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Sanat danışmanı.” (14 Şubat)
 ” İYİ DOST” KENAN IŞIK İLTİMASLA İŞE ALINMIŞ, İŞ ALMIŞ. BÖYLE DOST DA DOSTLAR BAŞINA! “HER  DOST DOSDOĞRU DOST OLMUYOR”. “DOSTLUK”,  KENAN IŞIK’LA ONUN ARASINDA, BİZE NE OLUYOR? AMA  İSKENDER PALA’NIN  İFŞAATLARINA  KIZILIR MI!

Peki repertuarın diğer oyunlarındaki % 80 cinsel sululuk ve müstehcenliklere ne demeli?” (14 Şubat)
  %80! FİBONACCİ SERİSİ Mİ BEKLEDİNİZ İSKENDER PALA’DAN , O MATEMATİKÇİ Mİ?  ÖYLE BİR RAKAM ATMIŞ Kİ ORTAYA TARAFTARI BİLE YUTMAZ ZİRA  RANDEVU EVİ İŞLETSEN O KADAR OLMAZ (HERHALDE) AMA İSKENDER PALA, İBBŞT’NIN SIKI BİR TAKİPÇİSİ DEMEK Kİ, HEM DE PROFESÖR,  HER OYUNU SEYRETMESE BÖYLE “AKADEMİK” BİR RAKAM ATAR MI ORTAYA? BÖYLE “SIKI” TİYATROSEVERE KIZILIR MI!

Şehrin merkezî yerine kümelenmiş olan tiyatrolarda icra-yı sanat ederler, ama varoşlarda (Avcılar'da, Pendik'te, Tuzla'da vb.) kurulan sahnelere gitmek istemezler” (5 Ocak)
 AVCILAR, PENDİK, TUZLA “VAROŞ”MUŞ. İBBŞT  “VAROŞ”LARA GİDİYOR. ÖZEL TİYATROLARDAN GİTMEK İSTEYENLER VAR AMA NEDENSE “SIRA” GELMİYOR!  İSKENDER PALA’NIN BİLMEDİĞİNİ ÖĞRENDİK İSTANBUL’U, KÜLTÜR  MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ..  BİLMEMEK AYIP DEĞİL, KIZMAYIN, KIZMAYIN İSKENDER PALA’YA!

Çünkü bu sayede kendilerine ödenek ayıran kurumun yetkililerine sahneden üstü kapalı küfredebilir, onların inanış, düşünüş ve fikirleriyle dalga geçebilir, sonra da eski tüfek arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde kaleyi nasıl elde tuttuklarıyla ilgili sohbetlerde bol küfürlü kahkahalar atabilirler.” (14 Şubat)
 ÖDENEKLİ TİYATRODA TİYATROCUNUN “ÖZGÜRLÜĞÜ” PARA ALDIĞI KURUMA KADARMIŞ. İŞTE BİR GERÇEK DAHA!  “ESKİ TÜFEKLER” KAHKAHA ATIYORMIŞ. ŞİMDİ ARTIK HERKES KAHKAHA  ATIYOR  DİYE KIZILIR MI  İSKENDER PALA’YA!

Metin Boran “sıfatını” merak etmiş İskender Pala’nın. “Siz de Şehir Tiyatroları’na oyun sattınız ve sonra da etrafta caka sattınız, oyunum oynuyor diye. O kötü oyun için size ödenen de halkın parasıydı” demiş. Bana geçmişi hatırlattı. Hani rahmetli Ali Taygun  “Bundan otuz yıl önce sokakta karşıma çıksa eli beline gidiyor mu diye kuşkulanacağım ‘öteki’si ile aylarca omuz omuza çalıştım, onda kendimi tanıdım, kendimde manayı buldum. Birbirimize çilelerimizi anlattık. Birlikte ağlaştık, birlikte sevindik. Ne ben, şarap içtim, ne o namaza durdu. Farklardaki ahengi keşfettik sadece"  demişti. Yok mu içinizde “kendinde manayı” bulup “çilesini anlatacak” ve “OD”u sahneleyecek biri İBBŞT’da?

Ya siz tiyatro severler, sanatseverler, jüriler, eleştirenler, ödül verenler, alanlar, sanat koruyucuları, oyuncular, tiyatrocular, patronlar, emekçiler! İskender Pala’ya “yazını beğenmedik” dediniz mi  ki anlasın siz ne çoksunuz ve o ne kadar yalnız! Yoksa siz  “katılırsınız katılmazsınız orası ayrı bir konu” ya da “haksız da sayılmaz” mı diyorsunuz?

Melih Anık

Not:

Feridun Çetinkaya uyardı.(20 Şubat 2012)  5 Ocak yazısına karşı Feridun Çetinkaya, İştisan-İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği, Yaşam Kaya da yazılar yazmışlar. Yazılara aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:
http://tiyatrofanzini.blogspot.com/2010/01/istanbul-belediye-baskan-kadir-topbasn.html

Yorumlar

  1. Zzzmedmexzzz ve Adsız
    Cevap vereceğim ama ortada kimse yok.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gene Bir Pazar Sabahı(24 Mayıs 2015)

Sartre'ın Gizli Oturum Oyunu İçin Varoluşçuluk Üzerine Derleme

Kosta Kortidis’in 'Rulet’i